Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 21 людина

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ 1-2 КЛАСИ

Дата: 28 жовтня 2022 о 17:26, Оновлено 30 жовтня 2022 о 18:13

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАННЯ  УЧНІВ 1-2-Х КЛАСІВ 

Оцінювання результатів навчання учнів у закладах загальної середньої  освіти урегульовано такими документами: Закон України «Про повну загальну  середню освіту» (стаття 17); Порядок переведення учнів (вихованців) закладу  загальної середньої освіти до наступного класу, затверджений наказом  Міністерства освіти і науки України 14.07.2015 № 762 (у редакції наказів  Міністерства освіти і науки України № 621 від 08.05.2019, № 268 від  01.03.2021), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за №  924/27369; Методичні рекомендації щодо оцінювання результатів навчання  учнів 1 – 4 класів закладів загальної середньої освіти, затверджені наказом  Міністерства освіти і науки України від 13.07.2021 № 813. У 1 – 4 класах  відповідно до Державного стандарту початкової освіти здійснюють  формувальне і підсумкове оцінювання. Пропонується оцінювання результатів  навчання та особистих досягнень учнів 1-2 класів здійснювати вербально,  учнів 3-4 класів – рівнево. 

Оцінювання результатів навчання та особистих досягнень учнів 1-2 класів 

Оцінювання результатів навчання та особистих досягнень учнів у 1-2 класах має формувальний характер, здійснюється вербально, на суб'єкт суб'єктних засадах, що передбачає активне залучення учнів до самоконтролю  і самооцінювання. 

Здійснення формувального оцінювання орієнтує вчителя на  спостереження за навчальним поступом кожного учня. Воно розпочинається з  перших днів навчання у школі і триває постійно. 

Орієнтирами для здійснення формувального оцінювання є вимоги до  обов'язкових результатів навчання та компетентностей учнів початкової  школи, визначені Державним стандартом початкової освіти до першого циклу  навчання (1-2 класи), і очікувані результати, зазначені в освітній програмі. При  цьому особливості дитини можуть впливати на темп навчання, внаслідок чого  вона може досягати вказаних результатів раніше або пізніше від завершення  зазначеного циклу чи рівня. 

Вимоги до очікуваних результатів навчання та компетентностей  учнів використовуються для: 

- організації постійного спостереження за динамікою формування певних  навчальних дій, що співвідносяться з очікуваними результатами, та  особистим розвитком учня; 

- обговорення навчального поступу з учнями та їхніми батьками або особами,  які їх замінюють; 

- формувального та підсумкового оцінювання.

Підсумкове оцінювання результатів навчання у 1-2 класах має місце  лише в кінці навчального року і проводиться з метою визначення освітніх  завдань для реалізації індивідуального підходу до дитини в процесі  подальшого навчання. Форми і види перевірок для проведення зпідсумкового 

оцінювання учитель обирає самостійно з урахуванням особливостей учнів  класу. 

Формувальному оцінюванню підлягає процес навчання учня,  зорієнтований на досягнення визначеного очікуваного результату. Метою  такого оцінювання є формування у дитини впевненості в собі, в своїх  можливостях; відзначення будь-якого успіху; акцентування уваги на сильних  сторонах, а не на помилках; діагностування досягнення на кожному з етапів  навчання; адаптування освітнього процесу до здатностей дитини; виявлення  проблем і вчасне запобігання їх нашаруванню; стимулювання бажання  вчитися та прагнути максимально можливих результатів; запобігання  побоюванням помилитися. 

Формувальне оцінювання має мотивувати і надихати дитину на  навчальну діяльність, вияв власних здобутків та сприяти формуванню навичок  застосування знань і умінь при виконанні практико-орієнтованих завдань. 

Невід'ємним складником оцінювальної діяльності є вироблення в учнів  здатності самостійно оцінювати власний прогрес. Для організації  самоконтролю можна використовувати різноманітні листки самооцінювання,  оформлені у цікавий для дітей спосіб. Здійснення зворотного зв'язку з учнями  в процесі оцінювання кожної виконаної роботи має орієнтувати їх на успіх,  підтримувати й надихати на саморозвиток і вдосконалення. Таким чином  виявляється формувальний характер контролю та оцінювання особистісного  розвитку учнів та хід набуття ними навчального досвіду і компетентностей. 

Алгоритм діяльності вчителя під час організації формувального  оцінювання. 

1. Формулювання об'єктивних і зрозумілих для учнів навчальних цілей 2. Ознайомлення учнів із критеріями оцінювання 

3. Забезпечення активної участі учнів у процесі оцінювання 

4. Забезпечення можливості й уміння учнів аналізувати власну діяльність  (рефлексія) 

5. Корегування спільно з учнями підходів до навчання з урахуванням  результатів оцінювання 

Формувальне оцінювання забезпечується використанням портфоліо,  основна суть якого полягає в тому, щоб показати все, на що здібні учні. Під  час організації навчання взагалі і оцінювання в першому класі зокрема,  важливо створювати для учнів ситуацію успіху. Навіть невеличке досягнення  надихає дітей. А вчитель, звичайно, завжди може знайти можливість 

запропонувати таку ситуацію, дати таке завдання, щоб навіть найслабший  учень міг вирізнитися з кращого боку; дуже важливо похвалою відмітити  навіть ледь помітне просування уперед. Діти дуже чутливі до оцінювання їх  дорослими. Молодші школярі мають характерну особливість сприймати  оцінку за виконання якогось завдання як оцінювання себе, а тому негативну  оцінку вони розуміють як вияв негативного ставлення до себе з боку вчителя. 

Враховуючи цю вікову особливість, а також важливу роль початкової  школи як "стартового майданчика" для того, щоб задати індивідуальну  траєкторію особистості не тільки у навчальній діяльності, а й в особистісному  розвитку, вчителю слід використовувати формувальне оцінювання, яке на  етапі першого класу має включати два обов'язкових компоненти: 

- доброзичливе ставлення до учня як до особистості; 

- позитивне ставлення до зусиль учня, спрямованих на розв'язання задачі  (навіть якщо ці зусилля не дали позитивного результату). 

Педагогічне спостереження за навчальною та іншими видами діяльності  учня здійснюється учителем протягом року. Залежно від мети спостереження,  вчитель може оцінювати дітей в різноманітних ситуаціях, коли вони  працюють в парі, групі, індивідуально. Оцінюються також не тільки навчальні  результати учня, але і його активність, зацікавленість, мотивація, що є також  важливими цілями у початковій школі. 

Результати педагогічних спостережень (зміни в поведінці учня, його  емоційних реакціях, мотивації, вольових проявах, зниження чи підвищення  результативності навчальної діяльності тощо) фіксуються у зошиті  спостережень учителя. Іншим способом фіксації педагогічних спостережень  може бути заповнення індивідуальної картки навчального поступу учня.  

Учнівські портфоліо передбачають систематизацію робіт учнів як  свідчення їхніх успіхів і досягнень. У другому класі діти започатковують  ведення портфоліо у вигляді папки з прикріпленими аркушами таблиці для  переліку робіт та графою для дати або іншому форматі, за спільним рішенням 

учителя та учнів. До портфоліо долучають малюнки, діагностичні та інші  письмові роботи, їх результати, а також результати творчої та проектної  діяльності учнів. 

Результати формувального оцінювання відображаються в оцінних  судженнях учителя/учнів/батьків, що характеризують процес навчання та  досягнення учнів. Оцінні судження вчителя мають бути об'єктивними,  конкретними, чіткими, лаконічними, доброзичливими, слугувати зразком для  формулювання оцінних суджень учнями. В оцінному судженні зазначають  прогрес учнів та поради щодо подолання утруднень, за їх наявності, у  досягненні очікуваних результатів навчання відповідно до програмових  вимог. Облік результатів підсумкового оцінювання, що здійснюється з  урахуванням динаміки зростання рівня навчальних досягнень учня/учениці,  фіксується учителем/учителькою у свідоцтві досягнень.

Свідоцтво досягнень складається з 2 частин: перша частина - характеристика навчальної діяльності учнів, показники якої підлягають  вербальному оцінюванню з висновком «Сформовано/ ще формується». Друга  частина складається з оцінювання сформованості того чи іншого результату  навчання за освітніми галузями, також використовується вербальне  оцінювання з висновком «Сформовано/ ще формується». Свідоцтво досягнень  заповнюється тільки у кінці року.

 

Оцінювання результатів навчання учнів у 2 класі здійснюється вербально.

Навчальні досягнення учнів других класів підлягають формувальному і підсумковому (тематичному та завершальному) оцінюванню.

Формувальне оцінювання здійснюється шляхом:

-           педагогічного спостереження учителя за навчальною та іншими видами діяльності учнів;

-           аналізу учнівських портфоліо, попередніх навчальних досягнень учнів, результатів їхніх діагностичних робіт;

-           самооцінювання та взаємооцінювання результатів діяльності учнів;

-           оцінювання особистісного розвитку та соціалізації учнів їхніми батьками;

-           застосування прийомів отримання зворотного зв'язку щодо сприйняття та розуміння учнями навчального матеріалу («Світлофор», «Мікрофон» тощо).

Результати педагогічних спостережень (зміни в поведінці учня, його емоційних реакціях, мотивації, вольових проявах, зниження чи підвищення результативності навчальної діяльності тощо), а також рівень засвоєння учнями матеріалу з кожного розділу відповідно до навчальної програми з предмету та навчальних цілей з кожного аспекту діяльності фіксуються у зошиті спостережень учителя ( або індивідуальних картках навчального поступу учнів). Зошит спостережень учителя ведеться у довільній формі, є його особистим документом та не підлягає перевірці з боку адміністрації.

Систематизація робіт учнів як свідчення їхніх успіхів і досягнень проводится за допомогою учнівських портфоліо. До портфоліо долучають малюнки, діагностичні та інші письмові роботи, їх результати, а також результати творчої та проектної діяльності учнів.

Для оцінювання досягнень учнів використовується чотирирівнева система:

         «має значні успіхи»,

         «демонструє помітний прогрес»,

         «досягає результату з допомогою вчитедя (дорослого)»,

         «потребує значної уваги і допомоги».

Результати формувального оцінювання відображаються в оцінних судженнях учителя/учнів/батьків, що характеризують процес навчання та досягнення учнів. Оцінні судження вчителя мають бути об'єктивними, конкретними, чіткими, лаконічними, доброзичливими, слугувати зразком для формулювання оцінних суджень учнями. В оцінному судженні зазначають прогрес учнів та поради щодо подолання утруднень. Неприпустимим є формулювання оцінних суджень, що принижують гідність дитини, прирівнювання оцінних суджень до певних рівнів навчальних досягнень, а також використання зовнішніх атрибутів (зірочки, квіточки, прапорці тощо) у разі їх співвіднесення з певними балами чи рівнями навчальних досягнень здобувачів освіти.

Підсумкове тематичне оцінювання навчальних досягнень учнів у другому класі здійснюється протягом навчального року за результатами опанування ними теми, кількох тем, розділу програми тощо. Підсумкове завершальне оцінювання здійснюється в кінці навчального року з метою визначення освітніх завдань для подальшого навчання.

Підсумкове тематичне оцінювання здійснюється вербально за результатами виконання діагностичних робіт, розроблених на основі компетентнісного підходу, які можуть бути усними чи письмовими у формі тестових завдань, комбінованої роботи, практичної роботи, усного опитування тощо. Форми та засоби оцінювання, зміст

 

завдань учитель обирає самостійно з урахуванням особливостей учнів класу. Обсяг діагностичних робіт визначають з розрахунку прогнозованого часу на виконання окремих завдань учнями, з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей учнів, їх готовності до виконання того чи іншого завдання. У другому класі тривалість виконання діагностичної роботи не повинна перевищувати 35 хвилин (із 40 хвилин уроку 5 хвилин - інструктаж, 35 хвилин - виконання роботи).

Проведення діагностичних робіт учитель передбачає у календарно-тематичному

плані.

Рекомендовано проводити діагностичні роботи з мовно-літературної, математичної та природничої освітніх галузей.

Письмові діагностичні роботи учні виконують у зошитах для діагностичних робіт або на окремих аркушах, бланках тощо. Результатом оцінювання діагностичної роботи є оцінне судження відповідно до шкали оцінювання у свідоцтві досягнень учнів.

Факт проведення діагностичної роботи фіксується у Класному журналі на сторінках «Облік навчальних досягнень учнів». Не фіксуються у класному журналі оцінні судження (або інші позначки), що характеризують досягнення учня за результатами діагностичної роботи. Діагностичні роботи та їх результати є відображенням навчального поступу учнів та можуть зберігатися в учнівському портфоліо.

Документами, які свідчать про результати навчання учнів і підтверджують факт досягнення ними очікуваних результатів, є робочі зошити учнів, робочі аркуші з виконаними роботами, зошити для діагностичних робіт, учнівські портфоліо. Зошити для діагностичних робіт, учнівські портфоліо рекомендовано зберігати у школі.

Підсумкове завершальне оцінювання навчальних досягнень учнів 2-го класу передбачає узагальнення інформації про їхній навчальний поступ протягом навчального року, при цьому не передбачає проведення окремих діагностичних робіт. Результати підсумкового завершального оцінювання учитель визначає на основі власних педагогічних спостережень, результатів тематичного оцінювання, аналізу учнівських портфоліо та фіксує у Класному журналі і свідоцтвах досягнень.

У Класному журналі на сторінці «Зведений облік навчальних досягнень учнів» учитель записує рішення педагогічної ради про переведення учнів до наступного класу. У випадку, коли учні не досягли очікуваних результатів навчання, вони можуть продовжувати навчання за індивідуальним навчальним планом або бути залишеними на повторний курс навчання за письмовим зверненням батьків. При цьому у Класному журналі на сторінці «Зведений облік навчальних досягнень учнів» робиться запис з відповідним рішенням педагогічної ради.

У свідоцтві досягнень учитель фіксує розгорнуту інформацію про навчальний поступ учня/учениці у школі протягом навчального року з усіх предметів вивчення за показниками, які відповідають визначеним типовою освітньою програмою очікуваним результатам навчання, та надає рекомендації щодо подальшого навчання. Свідоцтво досягнень заповнюється вчителем двічі на рік: у жовтні заповнюється лише його перша частина, у травні - перша і друга частини Документ підписують учитель і батьки. Оригінал свідоцтва досягнень надається батькам, а його завірена копія зберігається в особовій справі учня в школі.

Інформація про формувальне та підсумкове оцінювання результатів навчання учня є конфіденційною. Вона обговорюється лише під час індивідуальних зустрічей

 

учителя з учнем та його батьками або консультацій з фахівцями, які беруть участь у розробленні індивідуальної траєкторії розвитку учня.

Що оцінювати

Що врахувати

Особистісні риси, цінності та наскрізні вміння

Учень

  • виявляє інтерес до навчання;
  • активно працює на уроці;
  • ставить    запитання   про    нове, незрозуміле;
  • висловлює свою думку і пояснює її;
  • виявляє старанність у навчанні;
  • працює зосереджено;
  • виявляє самостійність у роботі;
  • доброзичливо ставиться до інших;
  • співпрацює з іншими дітьми;
  • вирішує      конфлікти     мирним шляхом;
  • знаходить       успішні       шляхи вирішення проблем;
  • дотримується правил поведінки під час уроку, гри, відпочинку;
  • бере відповідальність за свої дії;
  • прогнозує наслідки власних дій;
  • бере участь у житті класу;
  • керує своїми емоціями, пояснює їх вплив на поведінку;
  • висловлює свою думку і пояснює її;
  • зазначає     авторство     власних     робіт; виявляє повагу до авторства інших

На рівень особистих досягнень, наприклад

темп навчання, можуть впливати особливості дитини, внаслідок чого вона може досягати вказаних результатів раніше або пізніше від

завершення зазначеного циклу чи рівня.

Українська мова

Учень

  • уважно слухає і розуміє співрозмовника;
  • веде діалог на теми, які викликають зацікавлення;
  • дотримується правил спілкування:привітання, прощання, подяка, прохання, запитання;
  • зрозуміло     висловлює     свої     думки, потреби, відчуття, спостереження;
  • знає всі літери алфавіту;
  • читає вголос доступні тексти з відповідною інтонацією;
  • розуміє фактичний зміст прочитаних простих коротких текстів;
  • виявляє інтерес до читання, описує, про що (про кого) любить читати;
  • висловлює      власне      ставлення     до прочитаного;
  • пояснює зміст прочитаного, побаченого, почутого;
  • називає і розбірливо пише всі рукописні літери алфавіту;
  • списує слова і речення з друкованого і рукописного тексту;
  • пише під диктування слова(у яких написання збігається із звучанням)
  • пише прості тексти про свої думки, враження, спостереження

У діагностичних роботах з української мови враховано усі види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо) та їх комбінації (аудіювання, читання вголос, читання напам'ять, переказ, робота з літературним твором/медіатекстом, списування, диктант, робота з мовними одиницями).

До 5 речень із 3-4 слів.

 

Іноземна мова

Учень

  • розуміє короткі, прості запитання та твердження, які вимовляються повільно та чітко, за потреби повторюються, та супроводжуються візуальними опорами або жестами задля покращення розуміння;
  • розуміє найпростіший інформаційний матеріал, що містить знайомі слова у супроводі малюнків, де є фотографії страв, або ілюстровані оповідання, де використовується знайома лексика;
  • ставить та відповідає на запитання про себе та щоденні справи, вживаючи короткі, формульні вирази та покладаючись на жести для підкріплення інформації;
  • описує себе (наприклад, ім'я, вік, родина), вживаючи прості слова та формульні вирази, за можливості попередньої підготовки;
  • встановлює базовий соціальний контакт онлайн, вживаючи найпростіші ввічливі форми вітання та прощання

Математика

Учень

  • переміщує об'єкти в заданих напрямах (справа наліво, зліва направо, зверху вниз, знизу догори);
  • лічить об’єкти, додає і віднімає числа в межах 100 з переходом через розряд;
  • порівнює числа в межах 100
  • розв'язує прості і складені задачі;
  • визначає час за годинником із точністю до 5 хвилин;
  • збирає     та     представляє     дані,        що відображають повсякденні проблеми, на основі запропонованого опитувальника (2-3 запитання)
  • вимірює     величини     за     допомогою вимірювальних засобів;
  • розрізняє    геометричні     площинні   та об'ємні фігури за їх істотними ознаками;
  • створює макети реальних та уявних об'єктів;

Використовуються задачі на знаходження суми, різниці двох чисел, задачі на збільшення, зменшення числа на

кілька одиниць, різницеве порівняння.

Використовуються завдання на визначення геометричних форм предметів.

Я досліджую світ

Учень

  • виконує прості спостереження / досліди;
  • описує об'єкти та явища живої і неживої природи та пояснює взаємозв'язки між ними;
  • розповідає про себе, свою сім'ю, клас, громаду;
  • дбайливо ставиться до навколишнього середовища;
  • розрізняє здорові і шкідливі звички, дотримується здорового способу життя;
  • дотримується правил безпеки під час різних видів діяльності

Рекомендовано проводити діагностичні роботи з природничої освітньої галузі.

Діагностика навчальних досягнень з таких освітніх галузей як

соціальна і

здоров'язбережувальна, громадянська та

історична може відбуватися у складі комплексних робіт із використанням компетентнісних завдань у межах

інтегрованого курсу «Я

 

досліджую світ».

Інформатика

Учень

  • класифікує об'єкти за схожими і відмінними властивостями;
  • використовує готові та створює прості інформаційні продукти;
  • використовує цифрові пристрої для пошуку інформації, творчості та співпраці

Проведення окремих діагностичних робіт з

інформатичної освітньої галузі не передбачено.

Технології

Учень

  • пропонує і втілює власні творчі ідеї;
  • належним чином користується матеріалами та інструментами;
  • планує дії і виготовляє власний виріб

Проведення окремих діагностичних робіт з

технологічної освітньої галузі не передбачено.

Мистецтво

Учень:

  • охоче бере участь у спільних співах, танцях, творенні мистецьких композицій;
  • висловлює своє ставлення до мистецьких творів;
  • створює художні образи різними засобами

Діагностичні роботи з мистецької та фізкультурної освітніх галузей, а також курсів за вибором не є

обов'язковими у другому класі.

Фізична культура

Учень:

  • бере участь у рухливих іграх;
  • співпрацює в команді з однокласниками;
  • демонструє гідну поведінку, якщо виграє чи програє

 

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.